New waste legislation in Slovakia for the construction sector

Slowakei
Available languages: DE, EN

Pri výstavbe je nutné počítať s novými nákladmi a povinnosťami

Developeri, respektíve stavebníci z tohto nebudú mať radosť. Valí sa na nich nová finančná, administratívna a logistická záťaž.

Slovenské Ministerstvo životného prostredia (MŽP) predložilo návrh novely Zákona o odpadoch[1], ktorá prináša novú právnu úpravu pre stavebné odpady a odpady z demolácie a aj nové povinnosti pre pôvodcov takéhoto odpadu. V prípade, ak by sa novela schválila v navrhovanom znení, nadobudnú nové ustanovenia účinnosť 30.6.2022. V tomto článku sa dozviete, akým novým výzvam budú musieť čeliť podnikatelia v stavebnom sektore.

Trendom dnešnej doby je výstavba zelených budov. Výstavba zelených budov by však nemala končiť pri tom, že sa budú stavať budovy s vysokou energetickou efektívnosťou, pretože tým sa nepredíde všetkým environmentálnym problémom. Cieľom navrhovanej novely je zvýšiť potenciál obehovej ekonomiky v oblasti stavebného odpadu a sektoru stavebníctva, čo má viesť k vyššej miere recyklácie a predchádzaniu vzniku stavebného odpadu a odpadu z demolácie. Zámerom je uprednostňovať využitie recyklovaného odpadového materiálu pred ťažbou nových prírodných zdrojov.

Medzirezortné pripomienkové konanie ukázalo, že navrhovaná novela čelí veľkej kritike a odborná verejnosť má výhrady k viacerým nejasnostiam. Navrhuje sa odklad účinnosti novely a objasnenie viacerých nejasných ustanovení. Napriek tomu, že nateraz nie je isté, či sa novela schváli v znení, ktoré je dnes známe, neuškodí sa predbežne informovať, čo nová legislatíva plánuje.

Stavebné a demolačné odpady a ich pôvodcovia

Podľa Zákona o odpadoch sú stavebnými odpadmi a odpadmi z demolácií také odpady, ktoré vznikajú v dôsledku uskutočňovania stavebných prác, zabezpečovacích prác, ako aj prác vykonávaných pri údržbe stavieb, pri úprave stavieb alebo odstraňovaní stavieb.

Pôvodcom odpadu má byť v zmysle navrhovanej novely vo všeobecnosti osoba (ak ide o právnickú osobu alebo fyzickú osobu – podnikateľa), ktorej bolo vydané stavebné povolenie. Podľa súčasnej legislatívy majú pôvodcovia stavebného odpadu a odpadu z demolácie štandardné povinnosti držiteľa odpadu. K týmto povinnostiam pribudnú ďalšie.

Stručný prehľad novej právnej úpravy

  1. Zhodnotenie a recyklácia stavebného odpadu a odpadu z demolácie Stavebné odpady a odpady z demolácií predstavujú dlhodobo, z hľadiska produkcie odpadov, najvýznamnejší odpadový prúd. Zároveň sú špecifické svojím vysokým potenciálom opätovného použitia a recyklácie, vrátane nahradzovania veľkého množstva primárnych surovín. Plán je, aby najmenej 70% hmotnosti stavebného odpadu a odpadu z demolácií, ktorý vznikne počas stavby alebo demolácie, bolo zrecyklovaného. Táto povinnosť sa má vzťahovať len na stavby nad 300 m2 zastavanej plochy a na vymedzenú skupinu odpadov.
  2. Selektívna demolácia Novela zavádza nový pojem „selektívna demolácia“. Selektívna demolácia je postup, pri ktorom sa určia kroky demolačných činností s cieľom zabezpečiť oddelenie a triedenie odstránených stavebných materiálov a stavebných odpadov (napr. drevo, kov, sklo, plast, sadra, minerálne zložky). Uvedený postup má zabezpečiť, aby opätovne použiteľné materiály a odpady boli zhromažďované oddelene, čím sa zabezpečí, aby boli odpady primárne zhodnocované a len v prípade nevyhnutnosti majú byť takéto odpady a materiály zneškodnené. Stručne povedané - na stavenisku sa bude musieť vykonávať triedenie stavebného odpadu a odpadu z demolácie. Pri stavbách a demoláciách bude potrebné zriadiť miesta na triedenie odpadov. Ďalšie podrobnosti ku selektívnej demolácií má konkretizovať vykonávací predpis.
  3. Preukázanie zmluvného vzťahu s oprávnenou odpadárskou spoločnosťou Podľa dôvodovej správy sa má týmto dosiahnuť jednoduchšie a preukázateľnejšie dokladovanie spôsobu nakladania s odpadmi z akejkoľvek stavebnej činnosti. Navrhovanou povinnosťou by sa malo dosiahnuť, aby pôvodca stavebných odpadov a odpadov z demolácií mal priamy zmluvný vzťah, ktorým sa bude zabezpečovať nakladanie so stavebnými odpadmi alebo odpadmi z demolácií zo stavby, pre ktorú bolo vydané stavebné povolenie. Uvedená povinnosť je navrhovaná aj pre fyzické osoby, ktoré si budú stavebnú činnosť realizovať svojpomocne. Nevyhnutné náležitosti obsahu zmluvného vzťahu má upraviť vykonávací predpis.
  4. Materiálne zhodnotenie stavebného odpadu a odpadu z demolácie priamo na stavbe a jeho ďalšie využitie pri výstavbe Stavebné odpady a odpady z demolácií by sa mali priamo na stavbe materiálovo zhodnotiť a takto recyklovaný materiál by sa mal prednostne využiť pri výstavbe. Táto povinnosť má za cieľ znížiť uhlíkovú stopu pri demoláciách, rekonštrukciách stavieb, ale aj iných stavebných činnostiach (napríklad tak, že sa zníži potreba prepravy odpadu). Novela zákona vágne uvádza, že táto povinnosť sa má plniť len v prípade, ak to technické, ekonomické a organizačné podmienky dovoľujú.
  5. Oznamovacie povinnosti pred a po demolácii

Novela zákona stanovuje aj nové administratívne povinnosti. Pôvodca odpadu bude musieť pred realizáciou demolačných prác, najneskôr tri dni vopred, písomne ohlásiť príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva, akým spôsobom zrealizuje selektívnu demoláciu. Okrem toho bude musieť informovať o tom, o aký druh odpadu ide, aké je jeho predpokladané množstvo a plánovaný spôsob, ktorým bude odpad zhodnocovaný alebo zneškodňovaný. Týmto povinnosti neskončia. Po ukončení demolačných prác, najneskôr do tridsiatich dní, musí pôvodca odpadu písomne ohlásiť príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva vyhodnotenie selektívnej demolácie. Podobu týchto ohlásení má takisto upraviť vykonávací predpis.

Napriek tomu, že nie je isté, ako bude vyzerať finálne znenie novely zákona, dá sa predpokladať, že vyššie spomínané základné povinnosti zostanú zachované. Či sa budú nové povinnosti týkať aj stavebníkov, ktorí začali so stavebnými alebo demolačnými prácami pred účinnosťou novely, na to si treba počkať, pretože návrh novely túto otázku nerieši.

Vývoj tejto legislatívy sledujeme a v prípade potreby radi zodpovieme vzniknuté otázky.


[1] Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov