Polska: Ponad 22 mln kary od UOKiK za zmianę regulaminu oraz podwyższenie cen świadczonych usług

Polen
Available languages: EN

Prezes UOKiK nałożył na Vectrę (oferującą usługi dostępu do internetu oraz telewizji) ponad 22 mln zł kary za jednostronne wprowadzenie do umów z klientami postanowień pozwalających na ich zmianę, a następnie podwyższenie abonamentów na ich podstawie.

Vectra wprowadziła do obowiązujących umów, zawartych na czas nieokreślony, klauzulę modyfikacyjną, opisującą okoliczności, w których możliwa będzie zmiana ogólnych warunków umowy. Następnie, na podstawie powyższej klauzuli, podwyższyła miesięczne opłaty abonamentowe o 5 zł, wskazując na znaczny wzrost kosztów świadczonych usług. Jednocześnie, umożliwiła klientom wypowiedzenie umowy, w razie niewyrażenia zgody na proponowane zmiany.

Powyższe działania zostały zakwalifikowane przez Prezesa UOKiK jako naruszające zbiorowe interesy konsumentów. W ocenie Prezesa UOKiK zmiana umów nastąpiła bez podstawy prawnej, a więc nie była skuteczna. W konsekwencji podwyższenie opłat także nie miało podstawy w obowiązującej umowie.

Zgodnie z interpretacją Prezesa UOKiK, przy braku klauzuli modyfikacyjnej w umowie z konsumentem zawartej na czas nieokreślony, zmiana umowy może nastąpić jedynie za porozumieniem stron i nie może wiązać się z koniecznością wypowiedzenia umowy przez konsumenta w przypadku braku zgody na proponowane przez przedsiębiorcę zmiany.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK wymierzył Vectrze karę w wysokości ponad 22 mln zl. Dodatkowo zobowiązał spółkę do umożliwienia konsumentom żądania zwrotu całości dodatkowych opłat pobranych w wyniku podwyższenia abonamentu.

Decyzja nie jest prawomocna i Vectra może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat prawa konkurencji w Polsce, prosimy o kontakt z Państwa dedykowanym partnerem lub lokalnymi ekspertami CMS.