Bancassurance pod lupą regulatorów

PolandUnited Kingdom
Available languages: EN

21 lutego 2012 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) wystosował do prezesów wszystkich zakładów ubezpieczeń i banków w Polsce pismo na temat bancassurance.

W piśmie KNF przedstawiła nieprawidłowości wynikające z dotychczasowej współpracy banków z zakładami ubezpieczeń. KNF położyła szczególny nacisk na ubezpieczenia grupowe stanowiące zabezpieczenie kredytów. List KNF krytykuje praktykę banków polegającą na faktycznym łączeniu funkcji pośrednika ubezpieczeniowego i ubezpieczającego. Zdaniem KNF pobieranie przez banki prowizji od zakładów ubezpieczeń powinno skutkować zakwalifikowaniem ich jako pośredników ubezpieczeniowych co wyłącza możliwość występowania przez banki jako ubezpieczający.

W opinii KNF, obecna praktyka na rynku bancassurance nie zabezpiecza należycie interesów klientów banku. KNF podnosi, że obecna struktura umów grupowych w szczególności uniemożliwia bezpośrednie dochodzenie roszczeń przez ubezpieczonych lub ich spadkobierców, utrudnia dostęp ubezpieczonych do treści umowy ubezpieczenia i ogranicza ich swobodę wyboru ubezpieczyciela.

KNF podkreśliła również, iż prowizje pobierane przez banki są za wysokie. Mimo że KNF nie ma zamiaru wprowadzenia ustawowych ograniczeń wysokości prowizji, rozważa jednak nałożenie na banki obowiązku ujawniania wysokości prowizji klientom banku.

Pismo KNF to dopiero początek. KNF zapowiedziała rozpoczęcie prac nad rekomendacją dotyczącą współpracy banków i zakładów ubezpieczeń w zakresie bancassurance oraz podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych w tym zakresie. Co więcej, zgodnie z doniesieniami prasowymi, Rzecznik Praw Ubezpieczonych oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzą analizy w zakresie zgodności z prawem dotychczasowych praktyk na rynku bancassurance. Wszystko to pozwala przypuszczać, że rynek bancassurance czekają poważne zmiany.