Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w ostatnich miesiącach aktywnie monitoruje działalność mediów społecznościowych. Utworzył konto urzędu na Instagramie, wszczął szereg postępowań dotyczących wprowadzania konsumentów w błąd przez influencerów (część z nich zakończyła się już nałożeniem na nich kar finansowych), a zwieńczeniem tych działań jest opublikowanie Rekomendacji Prezesa UOKiK dotyczących oznaczania treści reklamowych w social media.
Rekomendacje te będą miały istotne znaczenie dla wszystkich osób reklamujących produkty w mediach społecznościowych, zarówno influencerów, jak i marek, które reklamują. Prezes UOKiK będzie się nimi bowiem najpewniej kierował, wszczynając ewentualne postępowania dotyczące wprowadzania konsumentów w błąd, w związku z niewłaściwym oznaczeniem materiałów reklamowych. Kary nakładane na tej podstawie mogą być bardzo dotkliwe i sięgać do 10% przychodów danego przedsiębiorcy osiągniętych w roku poprzedzającym rok nałożenia kary.
Każdy podmiot rozważający promowanie produktów w social media, powinien więc z dużą uwagą zapoznać się z Rekomendacjami Prezesa UOKiK i przedstawionymi tam przykładami właściwego oznaczania treści marketingowych/reklamowych.
Prezes UOKiK w swoich rekomendacjach zwraca uwagę na czytelne oznaczanie wszelkich materiałów reklamowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy reklamodawca wpływał na treść posta/filmiku – jeśli influencer otrzymał wynagrodzenie za jego publikację, taką treść należy właściwie oznaczyć.
Wynagrodzenie za publikację treści nie musi mieć formy przelewu środków na konto, może być nim także m.in.:
- Możliwość zatrzymania otrzymanego za darmo produktu na własność;
- Opłacenie recenzowanej wycieczki;
- Pokrycie dodatkowych kosztów udziału w wydarzeniu (poza biletem), takich jak np. nocleg czy wyżywienie;
- Otrzymanie zniżki na produkty reklamodawcy;
- Prawo do zysku ze sprzedaży powiązanej z linkiem/kodem publikowanym przez influencera.
Oznaczenie treści reklamowych musi być czytelne, jednoznaczne i zrozumiałe dla każdego konsumenta, zarówno dla stałych subskrybentów jak i nowych odbiorców. Prezes UOKiK rekomenduje oznaczenie dwupoziomowe, tj. korzystanie zarówno z funkcjonalności oferowanych przez daną platformę, jak i samodzielne oznaczanie treści, np. w ich opisie czy bezpośrednio na/w publikowanym zdjęciu/filmie.
REKOMENDACJE:
- Używanie oznaczeń #reklama, #materiałreklamowy, #płatnawspółpraca, #post # reklamowy;
- Opisywanie postów: [reklama], [post sponsorowany], [współpraca reklamowa];
- Korzystanie z funkcjonalności oferowanych przez daną platformę w zakresie oznaczania płatnej współpracy;
- Umieszczanie na postach/w ich opisach informacji: Reklama marki XYZ, Płatna współpraca z marką XYZ;
- Wskazanie nazwy reklamowanej marki.
NALEŻY UNIKAĆ:
- Używania jedynie oznaczenia #współpraca, bez wskazania jej płatnego charakteru;
- Posługiwania się skrótami oraz słowami obcojęzycznymi, np. #collaboration #ad, #promo, #rek;
- Umieszczania oznaczenia w miejscu widocznym dopiero po użyciu opcji „więcej”, „zobacz więcej” lub podobnej;
- Małej, niewyraźnej czcionki oraz nieczytelnej kolorystyki.
Obowiązek właściwego oznaczenia postów dotyczy także: (i) autopromocji (np. #autopromocja) (ii) ambasadorów marki oraz (iii) otrzymania prezentów (np. #prezent lub #podarunek – w przypadku pierwszej publikacji dotyczącej prezentu od danej firmy, kolejne będą już uznane jako reklama) lub darmowych wejściówek na wydarzenia.
Rekomendacje Prezesa UOKiK można znaleźć tutaj.
W celu uzyskania szerszych informacji na temat projektu ustawy oraz tego, jak może ona wpłynąć na Państwa działalność gospodarczą w Polsce, prosimy o kontakt z Państwa dedykowanym partnerem lub lokalnymi ekspertami CMS.
Social Media cookies collect information about you sharing information from our website via social media tools, or analytics to understand your browsing between social media tools or our Social Media campaigns and our own websites. We do this to optimise the mix of channels to provide you with our content. Details concerning the tools in use are in our Privacy Notice.