Plan kontroli UODO na 2023 rok

Poland
Available languages: EN

Nowy rok kalendarzowy oznacza nowy plan kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych („UODO”). Teoretycznie plan ten stanowi wskazówkę, które sektory (branże) biznesu mogą znaleźć się pod „lupą” UODO. W praktyce jednak staje się on coraz mniej sektorowy, a coraz bardziej „ogólny”, czego przykładem jest świeżo opublikowany plan kontroli na 2023 rok przyjęty przez Prezesa UODO 18 stycznia - dostępny tutaj („Plan Kontroli”).

UODO na swojej stronie internetowej informuje, że kontroli mogą spodziewać się przedsiębiorcy, którzy przetwarzają dane osobowe:

  • przy użyciu aplikacji mobilnych;
  • za pomocą aplikacji internetowych (webowych);

Niezależnie, UODO zapowiada również kontrolę organów przetwarzających dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i Wizowym Systemie Informacyjnym (VIS).

Naturalne pytanie jakie nasuwa się po lekturze Planu Kontroli to czy nadal jest on rzeczywiście sektorowy? Dwie pierwsze grupy podmiotów wskazują bowiem na wszystkie nowoczesne przedsiębiorstwa korzystające z aplikacji mobilnych czy webowych, bez których ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy biznes tj. choćby aplikacje wykorzystywane do wideokonferencji i czatów m.in. Microsoft Teams, Chime, Zoom.

Przedsiębiorcy korzystający z takich aplikacji powinni zweryfikować czy odpowiednio zabezpieczają i udostępniają dane osobowe przetwarzane w związku z ich użytkowaniem. Może zatem tegoroczny plan dał początek szerszym planom „kontroli przedsiębiorstw korzystających z nowych technologii”?

Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji o tym jak przygotować biznes do potencjalnej kontroli UODO, uprzejmie prosimy o kontakt z prawnikami Zespołu TMC Kancelarii CMS.