11 czerwca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawił się projekt ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Projektowana ustawa jest częścią prowadzonej na poziomie unijnym rewizji ogólnych zasad w zakresie bezpieczeństwa produktów i ma na celu zapewnienie prawidłowego stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów („Rozporządzenie UE 2023/988”).
Przepisy Rozporządzenia UE 2023/988 określające m.in. wymagania w zakresie ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz obowiązki przedsiębiorców będą obowiązywały – od grudnia 2024 r. – bezpośrednio i jedynie w wąskim zakresie wymagają rozwinięcia w prawie krajowym. Do ustawodawcy krajowego należy wdrożenie przepisów o charakterze ustrojowym i proceduralnym, które obejmą między innymi określenie kompetencji organów nadzoru rynku, trybu prowadzenia kontroli czy nakładania kar.
Projektodawca zakłada utrzymanie obecnego systemu organów nadzoru rynku – tj. Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów („Prezes UOKiK”) oraz Wojewódzkich Inspektorów Inspekcji Handlowej („WIIH”). Jednocześnie przewiduje rozszerzenie ich kompetencji, w szczególności wobec obserwowanego na przełomie ostatnich lat rozwoju nowych technologii i sprzedaży online.
Prezes UOKiK, poza generalnym zadaniem sprawowania nadzoru nad ogólnym bezpieczeństwem produktów, będzie m.in.:
- prowadził postępowania w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, w ramach których może na przykład nakazać ostrzeżenie konsumentów, natychmiastowe wycofanie produktu z obrotu czy odzyskanie produktu od konsumentów, jak również – co jest nową kompetencją – usunięcie z interfejsu online treści odnoszących się do produktu lub umieszczenie w nim wyraźnego ostrzeżenia;
- prowadził postępowania wobec dostawców internetowych platform handlowych w celu usunięcia z interfejsu treści dotyczących produktów oraz zamieszczenia w nim ostrzeżenia (w sytuacjach, gdy podmiot udostępniający produkt nie realizuje adresowanej do niego decyzji);
- zawierał z dostawcami internetowych platform handlowych porozumienia wiążące się z podjęciem przez nie dobrowolnych zobowiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa produktów;
- kierował do przedsiębiorców tzw. wystąpienia miękkie, tj. wystąpienia o przekazanie informacji, wyjaśnień lub dokumentów dotyczących bezpieczeństwa produktu – bez konieczności wszczynania postępowania;
- rozpatrywał zawiadomienia konsumentów oraz innych podmiotów dotyczące bezpieczeństwa i zgodności produktu z przepisami Rozporządzenia UE 2023/988.
Opis projektu wskazuje, że WIIH, tak jak obecnie, będą prowadzili kontrolę produktów w zakresie spełniania ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Uzyskają jednak kompetencję do prowadzenia kontroli produktów oferowanych online w sposób zdalny.
Organem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu nowej ustawy jest Prezes UOKiK. Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów planowany jest na III kwartał 2024 roku.
Social Media cookies collect information about you sharing information from our website via social media tools, or analytics to understand your browsing between social media tools or our Social Media campaigns and our own websites. We do this to optimise the mix of channels to provide you with our content. Details concerning the tools in use are in our Privacy Notice.