Telemedycyna a medyczna marihuana – dyskusja o planowanych zmianach

Poland
Available languages: EN

Pod koniec lipca bieżącego roku, w trakcie wspólnej konferencji Ministerstwa Zdrowia (MZ) oraz Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) dotyczącej planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia, Minister Zdrowia zapowiedziała zmiany w wystawianiu recept na medyczną marihuanę podczas teleporad.

Zgodnie z planami MZ, wystawiać recepty na medyczną marihuanę (a także na morfinę, fentanyl i oksykodon) podczas teleporady, będzie mógł jedynie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Z informacji przekazywanych przez MZ wynika, że lekarz POZ będzie mógł wystawić w ten sposób receptę jedynie wtedy, kiedy:

  • recepta będzie na kontynuację leczenia
  • recepta będzie na maksymalnie 3 miesiące
  • pacjent potwierdzi swoją tożsamość w trakcie teleporady.

Oznacza to, że niewystarczające będzie wypełnienie ankiety online, jak ma to miejsce obecnie. Dodatkowo, lekarz specjalista oraz lekarz POZ w przypadkach innych niż wskazane powyżej (kontynuacja leczenia, maksymalny okres trzech miesięcy, potwierdzenie tożsamości przez pacjenta), będą mogli wystawić receptę na medyczną marihuanę tylko po wcześniejszym osobistym zbadaniu pacjenta.

Zgodnie z planami, rozporządzenie wprowadzające omawiane zmiany ma zostać opublikowane jesienią. Obecnie nie jest jeszcze znana dokładna data ani treść rozporządzenia – jego projekt nie został upubliczniony. Planowane zmiany są na ten moment dyskutowane ze środowiskiem lekarskim, w którym nie brakuje głosów krytyki, mówiących o zbytnim rygoryzmie planowanych rozwiązań. Brak jest więc pewności, czy omawiane zmiany wejdą w życie w planowanym kształcie.