Polska: Nowe zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Poland
Available languages: EN

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowej ustawy dot. odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za przestępstwa. Projektowana regulacja ma na celu ustalenie nowych zasad tej odpowiedzialności i umożliwić szybsze oraz skuteczniejsze nakładanie i egzekwowanie kar od podmiotów zbiorowych, w tym również spółek zagranicznych. Jednocześnie wysokość kar ma ulec drastycznemu podwyższeniu.

Najważniejsze proponowane zmiany to:

  • Rezygnacja z zamkniętego katalogu przestępstw, których popełnienie przez osobę fizyczną warunkuje odpowiedzialność spółki – nowy projekt przewiduje m.in. odpowiedzialność spółki za każde przestępstwo, w tym również za przestępstwa nieumyślne.
  • Rezygnacja z wymogu uprzedniego skazania osoby fizycznej, co oznacza możliwość prowadzenia postępowania przeciwko podmiotowi zbiorowemu równolegle lub nawet niezależnie od postępowania przeciwko osobie fizycznej.
  • Nowe zasady odpowiedzialności w postaci ograniczenia możliwości zwolnienia się przez spółkę z odpowiedzialności w razie zawinionego działania jej organów (zarządu, rady nadzorczej).
  • Konieczność wyjaśnienia przez spółkę okoliczności, na które zwróci uwagę sygnalista oraz ochrona sygnalistów przed działaniem odwetowym ze strony spółki. O innym projekcie przewidującym ochronę sygnalistów tj. projekcie ustawy o jawności życia publicznego pisaliśmy w osobnym Law-Now Alercie.
  • Wysokie kary, w szczególności możliwość orzeczenia (i) kary pieniężnej w wysokości od 30 000 do 30 000 000 zł z możliwością jej podwojenia w określonych przypadkach (odstąpienie od limitu kary w wysokości 3% przychodu podmiotu zbiorowego) oraz (ii) kary rozwiązania albo likwidacji podmiotu zbiorowego.
  • Poszerzenie katalogu środków karnych, w szczególności o możliwość zastosowania konfiskaty całości lub części mienia. Ten ostatni środek karny opisaliśmy w jednym z poprzednich Law-Now alertów. Stanowił on element nowelizacji określających nowe zasady konfiskaty korzyści uzyskanych z przestępstwa i narzędzi jego popełnienia.
  • Poszerzenie katalogu środków zapobiegawczych, które zgodnie z projektem może zastosować prokurator, m.in. o możliwość zastosowania zakazu prowadzenia określonej działalności.
  • Możliwość dobrowolnego poddania się odpowiedzialności przez podmiot zbiorowy przy spełnieniu określonych przesłanek.
  • Dyskrecjonalne uprawnienie prokuratora do podjęcia decyzji o przedstawieniu zarzutów podmiotowi zbiorowemu, niepodlegające ocenie sądu.
  • Odpowiedzialność spółek powstałych w wyniku połączenia, podziału lub przekształcenia - brak odpowiedzialności w przypadku braku wiedzy o przestępstwie mimo przeprowadzenia due diligence.

Nowa ustawa w razie jej uchwalenia znalazłaby zastosowanie także do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione popełnione przed jej wejściem w życie przy spełnieniu dotychczasowych warunków odpowiedzialności.

Projekt znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych. O szczegółach zmian oraz o ewentualnych zmianach projektu będziemy informowali w kolejnych alertach.