Zmiany w Prawie Energetycznym 2

Pologne

11 września 2013 roku wejdą w życie istotne zmiany do Prawa Energetycznego (tzw. Mały Trójpak).

Największe kontrowersje budzą zakres obowiązku sprzedaży gazu na Towarowej Giełdzie Energii S.A., prawo wypowiedzenia umów sprzedaży energii zawartych na czas oznaczony oraz obowiązek wprowadzenia harmonogramu przyłączenia do zawartych i niewykonanych jeszcze umów przyłączeniowych. Powszechna jest również obawa, że fakt uchwalenia obecnych zmian może wpłynąć na odsunięcie w czasie prac nad tzw. Dużym Trójpakiem.

Najważniejsze zmiany, które w większości wejdą w życie we wskazanej dacie podsumowujemy poniżej.

Wsparcie dla największych odbiorców

• Pewne grupy dużych odbiorców przemysłowych będą korzystać z niższych cen energii (ceny energii nie będą zawierać kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii dla energii odnawialnej, kogeneracji itp.).

• Zamiast płacić pośrednio za certyfikaty w ramach ceny za energię elektryczną wynikającą z umów zakupu, odbiorcy przemysłowi, którzy w roku poprzedzającym rok realizacji obowiązku zużyli nie mniej niż 100 GWh energii elektrycznej i dla których koszt zużycia energii stanowił nie mniej niż 3% wartości ich produkcji, będą zobowiązani bezpośrednio nabyć certyfikaty i przedstawić je do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes URE). Jednak należy pamiętać, że obowiązek umorzenia certyfikatów dla kogeneracji wygasł w stosunku do wszystkich uczestników rynku z dniem 31 marca 2013 roku, a zastępczy system wsparcia w tym zakresie nie został ciągle wprowadzony.

• Wymagana ilość certyfikatów będzie obliczana dla 20%, 60% albo 80% wolumenu energii zakupionej przez odbiorcę przemysłowego na własny użytek, w zależności od udziału kosztów energii w wartości jego produkcji. Im wyższe koszty, tym proporcjonalnie niższy obowiązek zakupu i umorzenia certyfikatów.

• „Odbiorca przemysłowy” został zdefiniowany jako odbiorca końcowy, którego główną działalnością gospodarczą jest działalność w zakresie wydobywania węgla kamiennego lub rud metali nieżelaznych, produkcji wyrobów z drewna oraz korka (oprócz mebli), produkcji papieru i wyrobów z papieru, chemikaliów i wyrobów chemicznych, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, szkła i produktów ze szkła, ceramicznych materiałów budowlanych, metali, żywności, a także elektrycznych wyrobów węglowych i grafitowych.

Obowiązek sprzedaży gazu na Towarowej Giełdzie Energii S.A.

• Spółki obrotu gazem ziemnym wysokometanowym będą obowiązane do sprzedaży na giełdzie towarowej (czyli obecnie na Towarowej Giełdzie Energii S.A., TGE) 30 % rocznego wolumenu gazu wprowadzonego w danym roku do sieci przesyłowej. Tzw. obligo giełdowe wzrośnie do 40 % od 1 stycznia 2014 r., a następnie do 55 % od dnia 1 stycznia 2015 r.

• Obowiązek nie dotyczy podmiotów dokonujących obrotu gazem ziemnym z zagranicą, które w danym roku posiadają prawo do przepustowości w punktach wejścia do krajowego systemu przesyłowego na połączeniach z systemami przesyłowymi innych państw w wielkości mniejszej niż 10 % całkowitej przepustowości we wszystkich tych punktach.

• Zgodnie z zapowiedziami Prezesa URE, obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie towarowej stworzy warunki do stopniowego wycofania obowiązku taryfowego na rynku detalicznym.

Zmiana sprzedawcy

• Znowelizowana ustawa umożliwi wypowiedzenie przez odbiorcę końcowego zawartej na czas oznaczony umowy na podstawie której przedsiębiorstwo energetyczne dostarcza temu odbiorcy paliwa gazowe lub energię (z zastrzeżeniem obowiązku zapłaty opłat wynikających z umowy lub kar umownych wynikających z umowy na okoliczność wypowiedzenia).

• Operator systemu przesyłowego oraz operator systemu dystrybucyjnego będą zobowiązani umożliwić odbiorcy paliw gazowych lub energii elektrycznej zmianę sprzedawcy w ciągu 21 dni od dnia poinformowania o zawarciu umowy sprzedaży lub umowy kompleksowej z nowym sprzedawcą.

Wsparcie dla odbiorców wrażliwych

• Odbiorcy wrażliwi będą uprawnieni do otrzymania wsparcia od gminy w postaci zryczałtowanego dodatku energetycznego.

• Wysokość dodatku wyniesie rocznie nie więcej niż 30% wartości referencyjnej (publikowanej co roku przez Ministra Gospodarki) i będzie zależeć od średniego zużycia gazu / energii elektrycznej, średnich cen gazu / energii elektrycznej i ilości odbiorców w gospodarstwach domowych.

Gwarancje pochodzenia

• Nowelizacja wprowadza gwarancje pochodzenia. Są to dokumenty stanowiące potwierdzenie odbiorcy końcowemu, że określona w tym dokumencie ilość wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub do sieci przesyłowej energii elektrycznej została wytworzona w odnawialnym źródle energii. Gwarancje pochodzenia nie powinny być mylone ze świadectwami pochodzenia energii. Gwarancje pochodzenia mogą być przedmiotem obrotu niezależnie od sprzedaży energii elektrycznej.

Certyfikacja OSP

• Operatorzy systemów przesyłowych będą zobowiązani uzyskać certyfikat niezależności, w oparciu o spełnienie kryteriów określonych w nowych przepisach, które mają na celu wdrożenie do polskiego prawa unijnych dyrektyw 2009/72/WE i 2009/73/WE.

Harmonogram przyłączenia

• Przyłączenie nowego źródła do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej będzie wymagało opracowania harmonogramu przyłączenia.

• W ten sposób właściciele nowych instalacji otrzymają szczegółowe dane dotyczące czasu realizacji poszczególnych etapów procesu przyłączenia.

• W przypadku, gdy umowa przyłączeniowa została podpisana przed wejściem w życie omawianej nowelizacji, a przyłączenie nie zostało jeszcze wykonane, również należy opracować harmonogram przyłączenia. Każda ze stron będzie mogła wypowiedzieć umowę przyłączeniową, jeżeli nie zostanie ona dostosowana do nowych wymogów w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie przedmiotowych zmian.

Mikroinstalacje i inne kwestie

• Proces budowy mikroinstalacji został uproszczony na kilka różnych sposobów.

• Mikroinstalacje zdefiniowano jako odnawialne źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40kW, przyłączone do sieci elektrorenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110kV lub o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW.

• Wnioski o przyłączenie mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej nie będą już podlegać opłacie za przyłączenie, ani obowiązkowi dołączenia do wniosku dokumentów potwierdzających dopuszczalność lokalizacji instalacji w przedmiotowym miejscu w świetle dokumentacji planistycznej.

• W niektórych przypadkach nie będzie wymagana dla mikroinstalacji umowa o przyłączenie.

• Sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji nie będzie uznawana za wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie, w jakim będzie dokonywana przez osobę niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

• Sprzedawca z urzędu będzie zobowiązany zakupić całą oferowaną mu energię elektryczną wytworzoną w mikroinstalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej znajdującej się na jego obszarze działania za cenę równą 80 % średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej publikowanej przez Prezesa URE dla poprzedniego roku kalendarzowego.

• Inne zmiany wprowadzane przedmiotową nowelizacją obejmują przepisy o wstrzymywaniu dostaw energii, zmiany w przepisach dotyczących odnawialnych źródeł energii, regulacje dotyczące szkoleń, certyfikatów dla osób dokonujących instalacji (instalatorów) mikroinstalacji i małych instalacji oraz zasad współpracy międzynarodowej w zakresie wspólnych projektów inwestycyjnych oraz współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii.